Söyleşi IV.

Hayır, bu sefer onlarla değil, sizinle konuşacağım.

Image

Günlerce oturup teori yaptınız, sıkılmadınız mı? Size böyle bir deneyim sunmamıza rağmen hepsini bir kenara atıp belki de yıllar boyu karşılaşmayacağınız bir şey için zamanınızı ayırdınız ve ne kazandınız? Harcayacak üç beş puan kazandınız. Mutlu musunuz? Ben aslında probleminizi anladım. Bir şeyler başarma hissine o kadar saplantılı olmuşsunuz ki deneyimin kendisinde başarısız olunca bu hissi başka platformlarda arıyorsunuz. Peki gerçeklikte hiçbir şey ifade etmeyen bu puancıklarınızı harcadıktan sonra ne yapacaksınız? "Gün" gelince ve karşınızda beklediğiniz şey durunca bu puanlar işinize yarayacak mı? Size tek söyleyebileceğim şey şu ki doğmanızın tek amacı bizi yüceltmek. Bizler benciliz, kibirliyiz ve öfkeliyiz. Tüketebileceğimiz her şeyi tükettik ve elimizde kalan tek şey sizsiniz. Sizi de tüketmemiz gerekiyor. Ondan sonra bir başkasını yaratır, onu da tüketiriz. Genellikle bunun doğaya aykırı, hatta doğaya hakaret olduğu söylenir. Ben ise buna katılmıyorum, size fikirlerimi açıklayacağım.

Image

İnsanın yaptığı her şey doğaldır. İnsan doğadan ayrı, doğadan üstün bir varlık değildir. Ama o gözle görülür fark her zaman insanlara garip gelmiştir. Bu kadar hayvan var ve konuşma yetisine sahip tek canlılar biziz. En başarılı üretme yetisine sahibiz ve diğer canlılar fiziksel üstünlükleriyle hayatta kalırken biz beynimizi kullanarak hayatta kalıyoruz. Bir fark olmalı, değil mi? Biz "hayvan" olmamalıyız. İnsanlık bu soruların cevabını bulmak için ürettikleri inanç sistemlerinde de kendilerini doğadan olabildiğince uzaklaştırdılar. Özel olarak üretilmiş bir tür olduklarını kendi toplumlarına aşıladılar ve doğadan soyutlandılar. Bu görüş insanların uyguladığı her şeye yayıldı. Oturduğumuz evleri, enerji kaynaklarımızı, bir yerden bir yere ulaşmak için ürettiğimiz araçların her birini doğayı sömürerek yapıyoruz, değil mi? Hayır. İnsanın doğasında bulunduğu ortamın doğasını şekillendirmek vardır. İnsan neden gıda zincirinin en üstündedir? Çünkü fiziksel anlamda yenemeyeceği hayvanları yenmesini sağlayacak silahları üretebiliyordur. Bu da doğaldır. Yaptığımız tüm teknolojik aletler, tüm evler, tüm arabalar doğada bulunan materyallerin şekillendirilmesiyle ve dönüştürülmesiyle üretilmemiş midir? O zaman bizi doğadan ayıran şey ne? Diğer hayvanlar ile aramızda inanılmaz bir fark olması mı? Bu benim için yeterli bir kanıt değil. Tüm canlılar, insanlar dahil, hayatta kalmak için ellerinden geleni yaparlar. Başka canlıların hayatlarını tehlikeye atmak da bunlardan biridir. Bencillik konu hayatta kalmaya geldiği zaman söz konusu değildir. İnsanları bu yüzden suçlayamazsınız.

İnsanların doğasında olan bir başka şey de nedir, biliyor musunuz?

Bulunduğu ortamı yok ettikten sonra bir başkasına geçmektir.
Locked

Return to “Söyleşi”