[Tarih] Tihami Cumhuriyeti

#1
Uzak Çağ (P.Ö. ? - 1001)

Tihami Cumhuriyeti (Tihamice: Lible a Tihami) kıtanın en doğusunda yer alan, pakt döneminin başlamasıyla kurulmuş küçük bir ülkedir. Değişim Çağı’ndan bu yana bu topraklarda Tihami kabilesinin var olduğu kesin olarak bilinmektedir ancak bu kabilenin Uzak Çağ yıllarında da burada varlıklarını sürdürdüklerine dair birtakım bulgular bulunmuştur. Bu bulgulardan bazıları, üzerinde Tihami halkının antik dili olan Tihami dilinde yazılar içeren yazıtlardır.

Değişim Çağı (P.Ö. 1000 - 401)

Tihami halkı, Değişim Çağı içerisinde genellikle balıkçılık yaparak ve kendilerine tek katlı evler inşa ederek yaşamışlardır. Yaşadıkları bölgenin zenginlikleri sayesinde buldukları değerli taşlardan bilezik, kolye, küpe gibi ürünler yapmış ve Himota İmparatorluğu'na satarak ticarete girme yolunda ilk adımlarını atmışlardır. Silah üretimine dönem içinde hiç girmemiş olan Tihami halkı, Değişim Çağı boyunca hiçbir savaşa aktif olarak dahil olmamıştır. Shugridizm dininin yayılması Tihami halkını Değişim Çağı içerisinde etkilememiştir.

Djurat Cumhuriyeti Saldırısı (P.Ö. 575)
P.Ö. 575 yılında Djurat Cumhuriyeti'nin topraklarını işgal için gönderdiği askeri birliği Himota İmparatorluğu'nun askerlerinin mağlubiyete uğratması sonrası, kendilerini korumalarına bir teşekkür olarak Tihami halkı Himota İmparatorluğu'na hediye göndermiştir. Himota İmparatorluğu bu sayede Tihami halkını resmen ilk kez tanıyan ve ilişkilerini olumlu anlamda geliştiren ülke olmuştur.

Makine Çağı (P.Ö. 400 - 1)

Tihami halkı, Makine Çağı içerisinde kayda değer bir tarihi olay yaşamamış olsa da, çağın sonlarına doğru diğer ülkelerin mimarisinden esinlenerek kendilerine belirli yaşam alanları ve yerleşim yerleri inşa etmişlerdir. Aynı zamanda, Tihami halkını temsil eden bir bayrak bulup onu da resmi bir ülke haline gelmemiş olsalar da resmi bayrakları olarak atamışlardır.

Pakt Çağı (P.S. 0 - ?)

Tihami Cumhuriyeti pakt ile birlikte kurulmuş bir cumhuriyettir. Pakt’a kadar bu topraklarda yüzyıllar boyunca Tihami adı verilen bir kabile yaşam sürmüştür. Ayrı hayatlar sürmeye alışkın olan bu kabile hiçbir zaman bir araya gelmemiş ve toprakları için bir siyasi sınır çizmeye yeltenmemiştir. Element kullanıcılarının ortaya çıkışına değin de hiçbir ülke bu toprakları işgal etmeye çalışmamıştır. Bunda verimsiz toprakları ve zorlu ikliminin çekici olmaması da etkili olmuştur. Element kullanıcılarının ortaya çıkışı ile birlikte bazı ülkeler daha açgözlü ve saldırgan bir politika izlemeye meyil ettikleri için pakt anlaşmaları yapılırken bu toprakların kimsenin işgal edemeyeceği şekilde koruma altına alınmasına karar verilmiştir. Bunun sonucunda ülkeye burada yaşayan kabilenin adı olan Tihami verilerek Tihami Cumhuriyeti kurulmuştur. Pakt ile birlikte siyasi sınırları çizilen cumhuriyetin resmi dilinin, günümüzde kullanılan ana dil olmasına karar verilmiştir. Ülke kurulduktan 6 ay sonra da halk tarafından resmi bayrakları belirlenmiştir. Tihami halkı günümüze kadar barış ve demokrasi içinde yaşamını sürdürmüştür.
Locked

Return to “Tihami”

cron