Re: [Ana Kurgu] Pakt Görüşmesi

”Tihami’nin kurulmasında önayak olanlara karşı büyük bir minnettarlık beslediğimizi dillendirmek istiyorum fakat aynı zamanda belirtmek isterim ki, Tihami’nin bağımsızlığına ancak Tihami karar verebilir. Evet, ülkemiz kıtayı kapsayan bir huzur ve bereket harekâtının başarısı uğruna kuruldu ama bu Tihami hakkında söz sahibi olanın yine Tihami olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bizler her zaman gösterilen desteğe olumlu yanıtlar vereceğiz fakat Tihami’nin diğer her ülke gibi bağımsız ve tam teşekküllü bir ulus olduğunu asla unutmayın.”

Yeni konunun 'Milli bayramlar hakkında uluslararası görüşler' olduğunu duydu ve hazırlanmaya başladı. Söyleyeceği çok şey vardı ve hiçbirini atlamak istemiyordu. Gözlerini bir süreliğine Toshohe Hafuru'ya çevirdi ve tekrardan ortaya dönüp konuşmaya başladı.

"Dusha Krallığı'nda kutlanan bir bayramı eleştirmek istiyorum. 'Aduri Gupuha' adlı şahsın günümüzde hala kutlanmasının rahatlıkla yanlış anlaşılabileceğini ve art niyet olarak düşünülebileceğini söylemek isterim. Bu bayram zamanında Gedhilfeli insanları öldürmüş olan bir teröristi anıyor ve bu doğru değil. Dushalılar için Aduri Gupuha'nın önemini tartışmak gibi bir niyetim yok ama barışın sağlanması için bu insanlara günümüzde yer verilmemeli diye düşünüyorum."

Laflarını bitirdikten sonra tüm liderlere tek tek baktı ve her birini okumaya, anlamaya çalıştı. Bu konuda desteğe ihtiyacı olduğunu hissediyordu. Gözlerini oğluna çevirdi ve oğlundan kafa hareketiyle bir onay aldı ve kendine olan güvenini topladı.

”Himota Devleti'nin milli bayramları dört tanedir. Biri Şipista kökenli Hayvan-Ata bayramıdır. Şipista inancına göre kişiler ve hayvanlar Hayvan-Ata denilen bir varlıktan gelmektedir. Bayramın amacı da bu varlığı onurlandırmaktır. Bu bayramda herkesin gruplar halinde avlandığı bir ana etkinlik düzenlenir. Kazanan grup avın sayısına ve kalitesine göre belirlenir. Ayrıca kişilerin kozlarını paylaştığı bir yan etkinlikte bulunur. Biri Kığem kökenli Güneş bayramıdır. Kığem inancında Güneş kutsaldır. Yaşam Getiren olarak da adlandırılır. Bayramın amacı kişilerin Güneş’e şükranlarını sunması ve Güneş’in özelliklerini benimsemesidir. Kişiler tıpkı Güneş gibi varlıklarıyla yaşam getirme, yaşamı koruma ve yetiştirme amacı güderler. Öğlenleyin gerçekleşen bayram boyunca ülke çapında bedava yiyecek ve içecek ikram edilir. Çeşitli bağışlarda bulunulur ve eğlenceli etkinlikler düzenlenir. Ana etkinlik en güzel çiçeği açan bitki unvanına sahip bitkinin bir günlük ömrünü tamamlaması üzerinedir. Belirli sayıdan oluşan bir grup gün boyunca bitkinin yaşaması için uğraşırlar. Bitki sadece kısa süreliğine çiçek açar ve gün batımında ölür fakat son nefesinde geriye bir tohum bırakır. Bu bayram boyunca avlanmak ve ağaç kesmek gibi eylemler yasaktır. Biri Warin kökenli Ay bayramıdır. Warin inancında Ay kutsaldır. Yol Gösterici olarak da adlandırılır. Bayramın amacı yokluğun üstün olduğu zamanlarda bile kişileri yalnız bırakmayıp onlara rehberlik eden Ay’a şükran sunmaktır. Geceleyin Dolunay varken gerçekleşen bayram boyunca kişilerin sadece ay ışığında parlayan taşları bulup yollarını bulmaları gereken bir ana etkinlik düzenlenir. Ardından ay ışığı altında geleneksel müzik dinletisi gerçekleştirilir. Biri Himota kökenli Kuruluş bayramıdır. Himota devleti’nin kuruluşu kutlanır ve Kurucumuz onurlandırılır. Ana etkinlik Kurucu’nun Destanı’nın kişiler tarafından gerçekleştirilmesidir. Ülke çapında gerçekleşen bu etkinlikte kişiler herkesten önce her şehirdeki kutsal hayvan anıtlarında yer alan rünleri elde etmek için çeşitli sınavlara tâbi tutulurlar. Zihinleri, ruhları ve bedenleri sınanır. Başkente elinde rünlerle dönen kişi İmparator aracılığıyla Her Şeyin Efendisi tarafından kutsanır. Ana etkinlikten sonra başkentte büyük bir kutlama düzenlenir. Yiyecekler, içecekler, tatlılar, alkoller, element gösterileri ve canlı müzik. Hatta İnler savaş sanatlarımızı kullanarak gösteriler bile düzenler. Bu karar zaten önceden alınmıştı fakat milli bayramlar sırasında halkların birbirlerini ziyaret etme olanağı kesinlikle devam etmeli. Halkların birbirlerini sevip sayması için en uygun yol bence.”

Önce Gedhilfe kralını dinledi ve ardından istifini hiç bozmadan Himota imparatorunu dinlemeye devam etti. Sıra kendisine geldiğinde ise gözlerini Gedhilfe kralı Deith'e doğrulttu ve konuşmaya başladı.

"Sizin ülkenizde eleştirebileceğim herhangi bir bayram yok ancak kendi ülkenizde bulunan hiçbir bayramı tanıtmadan, bu konuyu sadece Dusha'yı eleştirmek için bir platform olarak kullanmanızı hoş bulmuyorum. Aduri Gupuha hakkında istediğinizi düşünebilirsiniz ama biz bu bayramı zaten başka ülkelerin gözüne sokarak değil, tamamen içimizde kutluyoruz. Bunun yegane sebebi ise Gedhilfe milletinin hassasiyetine verdiğimiz önemdir. Ben de bayramlar konusunu izninizle es geçeceğim ve bu davranışları doğru bulmadığımı her birinize ileteceğim."

Sol göğsündeki Djurat bayrağını tekrardan eliyle yokladı ve konuşmaya başladı.

"Öncelikle Aduri Gupuha durumu ile ilgili sayın Deith Ozæf'i destekliyorum. Bu bayram günümüzde nasıl önem teşkil ederse etsin kışkırtıcı niteliktedir. Bunu da buradan belirtmiş olayım. O bir yana, Djurat'ta sadece tek milli bayramımız vardır ancak gayriresmi olarak Qardakhların kutladığı bir Buzul Bayramı mevcuttur. Bu bayramı resmiyete geçirmemiz istendi ve en yakın zamanda geçireceğiz, o yüzden detayları sizlerle daha sonra paylaşmak istiyorum. Bizim asıl bayramımız ise cumhuriyetimizin kuruluşuyla ilgili olan Bağımsızlık ve Birlik Bayramı'dır. Bu bayramda herkes komşusunu ziyaret eder ve birlikte yemek yapılır. Akşam yemekleri birlikte yenir ve müzikli kutlamalar olur. İçki de içilir, çok da güzel olur. Ben şahsen her bayram günü çok eğleniyorum. Torunlarla vakit geçirmek her zaman güzeldir."

"Tihami'de tek bir bayramımız mevcuttur. Cumhuriyet Bayramı. Cumhuriyeti kutlamak adına geçit törenleri ve çeşitli eğlenceler düzenlenir. Sırf bu kutlama için mekanlar ayrılır ve ürünler depolanır. Kıtadaki en ünlü bayram bizimki diye düşünüyorum. Her ülkeden ziyaretçimiz oluyor çünkü. Aduri Gupuha bayramını tartışmamız hepimiz açısından daha iyi olur. Herkesin bayramı kendinedir, değil mi?"

Sekreterin konuşmasını beklemeyecekti. Tihami Cumhurbaşkanı Una Aseza'nın sözleri bittiği anda söze girdi.

"Tekrardan söz hakkı istiyorum. Sayın Toshohe, konunun detaylı bir açıklamasına sahipmiş gibi konuşmanız beni açıkçası güldürüyor. Öncelikle size resmi bir örnek vermek isterim. Geçen yılın Aduri Gupuha bayramında resmi bir açıklama yayınladınız ve bayramı Pakt Görüşmeleri'nde dile getirdiniz. Benim dışımda tüm kıta liderlerinden de tebrik mesajı aldınız. Siz eğer bunun kendi içinizde kutlamak olduğunu düşünüyorsanız kendinizin dışında kutlamanın nasıl olduğunu düşündüğünüzü çok merak ediyorum. Bir teröristi kutlamakla sıkıntınızın olmaması bir yana başka teröristleri yakalama konusunda sıkıntı çekmeniz de oldukça ilgi çekici."

Gedhilfe kralını tekrar dinledi ve bu sefer ister istemez kaşlarını çatarak kızdığını belli etti. Kralın gözlerinin içine bakarak söz istedi ve konuşmaya başladı.

"Öncelikle burada hepimizin eşit olduğunu unutmayın. Sizi konudan çıkmakla eleştiriyorum ve siz daha da konunun içinden çıkıp olayları başka yerlere saptırıyorsunuz. Bu durumda ben de sizi eleştirmeliyim. Azınlık konusu açıldığında neden ülkenizde bulunan tüm azınlıklardan bahsetmediniz? Temsilciliğe o kadar bağlıysanız aynısını burada yapmanız gerekmiyor mu? Eski defterleri açmamı isteyeceğinizi sanmıyorum. İsterseniz konudan daha da uzaklaşalım ve 1000 yıl öncesine dönüp savaşa gidelim, sizce de saçmalamıyor muyuz?"

"Gençler, bakın bir büyüğünüz olarak söylüyorum bu tarz şeylere hiç gerek yok. Biz medeni olmazsak vatandaşlarımız kimi örnek alacaklar? Bizlerin herkese örnek olması gerekiyor. Bakın size anlatayım, daha bir çoğunuz lider değilken bir Pakt Görüşmesi'nde buna benzer bir şey yaşanmıştı ve halk bir süre sonra bunu yaşatanlardan memnun olmamaya başladı. Bu duruma düşmenizi istemiyorum. Bu kıtayı birliktelik içinde hep beraber yönetmeliyiz arkadaşlar."

Gözlerini Djurat başkanına çevirdi ve sinirle konuşmaya devam etti.

"Büyüğümüz olduğunuz için size saygı duyuyorum ancak 'tahttan indirilirsiniz' mesajı vermenin bir anlamı yok. Ben mantıklı bir şeyi savunuyorum ve beni bu konuda desteklediğiniz için müteşekkirim fakat haddinizi bilin. Konuya dönersek Hafuru bey ile iyi bir diyalog kurabileceğimi düşünmüyorum, o yüzden son kez söyleyeceğim. Aduri Gupuha bir teröristtir ve sonsuza dek tüm kıtada böyle bilinecektir. Bunu kimse engelleyemez. Bunu engelleyebilecek kişi daha anasının karnından doğmamıştır."
Locked

Return to “Konsey Binası”